Choroby prostaty

Diagnostyka i leczenie chorób prostaty

Prostata (stercz lub gruczoł krokowy) to gruczoł występujący tylko u mężczyzn. Spełnia ważną funkcję w męskim życiu płciowym, gdyż jego zadaniem jest produkcja większości składników nasienia. Najczęściej spotykaną chorobą prostaty jest jej łagodny rozrost (BPH). Dolegliwość ta dotyka ponad połowy mężczyzn powyżej 60 roku życia i polega na rozroście komórek gruczołowych prostaty, które powodują ucisk na cewkę moczową, co skutkuje problemami z oddawaniem moczu. Rzadziej w prostacie rozwija się nowotwór złośliwy, którego rozrost jest jednak bardzo powolny.

Najczęstsze objawy gruczolaka stercza (BPH):

  • zwiększona częstość oddawani moczu
  • konieczność przerywania snu celem oddania moczu (nokturia)
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu
  • nagła konieczność oddania moczu
  • wydłużenie czasu oddawania moczu
  • przerywany strumień moczu
  • osłabiony strumień moczu
  • brak możliwości oddania moczu

Diagnostyka łagodnego rozrostu stercza

Diagnostyka łagodnego rozrostu stercza powinna być rutynowo wykonywana o każdego mężczyzny po 45 roku życia. Bardzo ważnym narzędziem w diagnostyce BPH jest badanie palcem przez odbytnicę. Jest to  szybka i bezpieczna metoda pozwalająca na ocenę wielkości, konsystencję gruczołu krokowego oraz wykrycie nieprawidłowości w jego budowie np. guz. Innym badaniem jest ocena stężenia PSA czyli swoistego antygenu sterczowego. Nieprawidłowy wynik PSA może wskazywać na inne choroby stercza  takie jak stan zapalny, rak. Również badanie USG układu moczowego rutynowo wykonuje się u chorych z BPH. Służy ona do oceny górnych dróg moczowych oraz pęcherza moczowego, pozwala na ocenę objętości stercza.

Leczenie dolegliwości prostaty

W przypadku niewielkiego i umiarkowanego stopnia nasilenia dolegliwości stosuje się farmakoterapię. W przypadku znacznego nasilenia dolegliwości lub w przypadku braku skuteczności leczenia zachowawczego stosujemy leczenie zabiegowe. Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. Do czynników ryzyka raka stercza należą.

Czynniki ryzyka raka stercza:

  • wiek, u wszystkich mężczyzn powyżej 55 roku życia występuje jego zwiększone ryzyko
  • dziedziczność
  • czynniki etniczne

Badania diagnostyczne i leczenie raka prostaty

Badanie palcem stercza przez odbytnice i badanie PSA to podstawowe narzędzia diagnostyczne.  Do rozszerzonego pakietu badań należą USG przezodbytnicza i biopsja stercza. Biopsja stercza polega na pobraniu małych kawałków tkanki, które są przekazywane do analizy mikroskopowej. Badanie wykonuje się przezodbytniczo pod kontrolą USG. Pozwala ona potwierdzenie nowotworu i ocenę jego złośliwości histologicznej. Kwalifikacja do danego sposobu leczenie raka stercza zależy od  stopnia zaawansowania raka stercza. W przypadku choroby ograniczonej do narządu stosujemy metody radykalne czyli leczenie operacyjne, głównie laparoskopowe oraz radioterapię. W przypadku choroby miejscowo zaawansowanej lub przerzutowej stosuje się radioterapię w połączeniu z hormonoterapią lub wyłącznie hormonoterapię.

Objawy świadczące o chorobach prostaty:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • gwałtowne parcia na mocz
  • osłabiony strumień moczu
  • przerywany strumień moczu
  • częste oddawanie moczu
  • oddawanie moczu w nocy
  • zaleganie moczu w pęcherzu
  • ból w trakcie mikcji
  • trudność w rozpoczęciu mikcji
  • wykapywanie moczu po zakończeniu mikcji
  • zatrzymanie moczu.

W naszej ofercie:

  • Urolog Szczecin, lekarz z doświadczeniem

    Przyjmujący w Szczecinie lekarz, specjalista z zakresu urologii oferuje kompleksowe konsultacje i wykonywanie zabiegów. Do jego zainteresowań należą przede wszystkim takie czynności medyczne jak np. prostatektomia laparoskopowa, nefrektomia, nefrektomia laparoskopowa i wiele innych.

    W naszym gabinecie świadczymy kompleksowe usługi medyczne, związane między innymi z urologią. Doświadczony lekarz przyjmie pacjentów cierpiących na schorzenia układu moczowo-płciowego. Zapraszamy do rejestrowania się i złożenia wizyty celem poprawy Państwa zdrowia.

  • Leczenie stulejki Szczecin konsultacja i zabieg

    Stujelka niestety ma to do siebie, że jest często bagatelizowana. Jest to błąd, gdyż może w przyszłości prowadzić do groźnych konsekwencji. Może występować jako wrodzona lub też nabyta. Najlepsze jest jak najwcześniejsze jej wyleczenie, gdyż ułatwi to wiele czynności związanych z oddawaniem moczu i utrzymaniem higieny.

    W naszym gabinecie medycznym Uni-Med w Szczecinie lekarz, specjalista w fachowy sposób, udzieli konsultacji w sprawie tej dolegliwości, oraz zaproponuje odpowiednie leczenie. Pamiętajcie Państwo, stulejki nie należy bagatelizować, gdyż grozi to poważniejszymi problemami.

  • Operacja stulejki Szczecin praktyczny zabieg

    Jeżeli problem ze stulejka mimo leczenia, ponownie powrócił lub jeżeli jesteście gotowi raz na zawsze się go pozbyć, to polecamy poddać się zabiegowi obrzezania. Jest to prosty lecz wymagający precyzji zabieg chirurgiczny. Usunięcie fałdu skórnego, zwanego napletkiem, pozwala pozbyć się stulejki.

    W naszym gabinecie zabieg ten wykonuje się z zachowaniem wszelkich zaleceń bezpieczeństwa. Stosuje się odpowiednie znieczulenie, tak że nie ma się czego obawiać. Pamiętajcie, nie leczona stulejka może prowadzić nawet do wystąpienia martwicy prącia lub wielu innych podobnych schorzeń.

  • Krótkie wędzidełko, zabieg poszerzenia

    Jeżeli odczuwacie Państwo ból podczas stosunków seksualnych, być może jest to problem z tzw. krótkim wędzidełkiem. Jest to schorzenie, które da się wyleczyć. Konieczny jest tylko jeden, niezbyt skomplikowany zabieg chirurgiczny. Wykonuje się odpowiednie cięcie, co pozwala pozbyć się bólu podczas stosunku.

    W gabinecie medycznym Uni-Med w Szczecinie, wykwalifikowany specjalista z zakresu urologii zaprasza na wykonanie tego typu zabiegu. Operacja jest bezpieczna i bezinwazyjna. Wykonana zostanie pod czujnym okiem naszego lekarza, który wykazuje się dbałością o szczegóły oraz wysoką precyzją.

  • Leczenie prostaty Szczecin profesjonalna badanie stercza

    Jeżeli jesteś mężczyzną w sile wieku i odczuwasz problemy z oddawaniem moczu, być może jest to spowodowane przez przerost Twojego gruczołu krokowego. Jest to dość powszechny problem, ale medycyna zna na to lekarstwo. Odpowiednia farmakoterapia lub zabieg chirurgiczny pozwala znów cieszyć się zdrowiem.

    W gabinecie medycznym Uni-Med w Szczecinie zapraszamy na badania gruczoły krokowego u pacjentów w średnim i podeszłym wieku. Przerost związany jest z gospodarką hormonalną organizmu lecz odpowiednie leczenie może go unormować. Nie czekajcie Państwo. Już teraz zadbajcie o swoją prostatę.