Leczenie kanałowe

Ratunek dla zęba

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest metodą leczenia zębów dotkniętych nieodwracalnym zapaleniem miazgi , tzn. nerwu oraz naczyń krwionośnych występujących w jego wnętrzu.  Za najczęstszą przyczynę występowania chorób miazgi odpowiedzialne są bakterie, które przedostają się do komory zęba poprzez np. szczelinę między wypełnieniem a zębem lub głęboki ubytek próchnicowy.  Miazga, która została zaatakowana przez bakterie obumiera. Drobnoustroje mogą wędrować  poza wierzchołek zęba, powodując w ten sposób  stan zapalny kości dookoła korzenia. Mogą także przenikać do okolicznych, drobnych naczyń krwionośnych a stamtąd krążyć w krwioobiegu całego organizmu. Taka sytuacja wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ jest ona niebezpieczna dla zęba i ma niekorzystny wpływ na np. serce oraz inne narządy.

Leczenie kanałowe krok po kroku:

 • Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz stomatolog, na podstawie zdjęcia rentgenowskiego ocenia m.in. ilość korzeni, ich kształt oraz szerokość kanałów wewnątrz każdego korzenia.
 • W przypadku, gdy miazga zęba jest w stanie zapalnym, ale jeszcze nie nastąpiło jej obumarcie, lekarz podaje znieczulenie. Znieczulenie natomiast nie jest potrzebne, w momencie, gdy ząb jest już martwy lub doszło do rozwinięcia się zgorzeli.
 • Stomatolog przystępuje do zatrucia zęba. W tym celu umieszcza w komorze zęba materiał, który ma zadanie umartwić wciąż żywą miazgę zęba. Pacjent w celu dalszego leczenia powinien zgłosić się do gabinetu po 7-14 dniach.
 • Po upływie wyznaczonego okresu, lekarz  opracowuje kanał lub kanały korzeniowe. Przy pomocy specjalnych narzędzi usuwa miazgę z kanałów, jednocześnie je poszerzając.
 • Po dokładnym oczyszczeniu i odkażeniu kanały korzeni zostają szczelnie wypełnione specjalnymi materiałami. Zapewnia to szczelną barierę oraz niezawodną ochronę przed ponownym przeniknięciem bakterii.

Do ostatniego etapu leczenia należy trwała odbudowa zęba. Przeleczony ząb wypełnia się materiałami kosmetycznymi, jednakże często niezbędna jest odbudowa całkowita za pomocą sztyftów umieszczanych w kanale korzeniowym i korony protetycznej.

Leczenie kanałowe jest w pełni bezbolesne, z uwagi na fakt, że jest wykonywane w znieczuleniu. Czas jego trwania jest uwarunkowany min.  budową korzeni, a także tym którego zęba dotyczy leczenie.

 • Korony porcelanowe estetyczne uzupełnienie braków w uzębieniu

  Podstawowym zadaniem protetyki stomatologicznej jest rekonstrukcja ubytków w zębach i przywracanie estetycznego wyglądu uzębienia. Jednym z najczęściej stosowanych technik protetycznych w przypadku znacznego uszkodzenia zęba jest wstawienie korony porcelanowej, którą osadza się przygotowanym już zdrowym zębie, lub na zrośniętym z kością szczęki implancie.

  Gabinety stomatologiczne Uni-Med Szczecin w ramach świadczonych usług protetycznych wykonują estetyczne i trwałe korony porcelanowe, które cechują się wysoką jakością wykonania i powinny starczyć Państwu na długie lata. Ze względu na brak jakichkolwiek części metalowych wyglądają tak samo jak zęby naturalne, co w zasadniczy sposób wpływa na estetykę uśmiechu.

 • Korekta kształtu zębów przy użyciu licówek

  Jednym ze sposobów na piękny i olśniewający uśmiech, jakie znajdą Państwo w ofercie gabinetów stomatologicznych Uni-Med w Szczecinie jest korekta kształtu uzębienia przy pomocy licówek. Będące  w naszej ofercie licówki to cienkie płatki wykonane z porcelany lub materiałów kompozytowych, które służą do pokrycia przedniej części zębów. Mocuje się je na licowej stronie zębów.

  Zastosowanie licówek pozwala na korektę zniekształceń uzębienia i umożliwia pozbycie się przebarwień poszczególnych zębów, czy też szpar pomiędzy zębami. Dzięki doskonałej imitacji zębów naturalnych pozwalają one uzyskać piękny, naturalny uśmiech. W przypadku zaś znacznych uszkodzeń zębów, bądź też ich całkowitego zniszczenia proponujemy skorzystanie z Naszej oferty zabiegów w zakresie protetyki stomatologicznej.

 • Rekonstrukcja uzębienia u protetyka w Szczecinie

  W gabinetach stomatologicznych Uni-Med znajdą Państwo usługi w zakresie protetyki stomatologicznej u naszego doświadczonego specjalisty protetyka. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i uzyskanej specjalizacji w dziedzinie protetyki stomatologicznej dr n. med. Marta Gałęska jest w stanie zaproponować optymalny wybór dostępnej techniki protetycznej, dostosowanej zarówno do potrzeb Pacjenta jak i jego zamożności.

  W celu rekonstrukcji uzębienia i przywrócenia prawidłowych funkcji narządu zgryzu, a także pięknego i estetycznego uśmiechu oferujemy szeroki wybór dostępnych technik w dziedzinie protetyki stomatologicznej, w tym między innymi: protezy stałe, przytwierdzone do naturalnych korzeni zębów lub implantów, protezy ruchome wyjmowane przez Pacjenta, korony porcelanowe i ceramiczne (cyrkonowe), mosty protetyczne.

 • Całkowicie bezbolesne leczenie zębów w Szczecinie

  W gabinetach dentystycznych Uni-Med oferujemy całkowicie bezbolesne dla Pacjenta leczenie zębów z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Podczas wykonywanych przez Nas zabiegów stomatologicznych stosujemy najnowocześniejsze metody leczenia oraz najwyższej jakości narzędzia i materiały dentystyczne, oraz specjalistyczne urządzenia diagnostyczne.

  Oprócz specjalistycznego leczenia kanałowego oferujemy także zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej, takie jak skaling – usuwane kamienia nazębnego, piaskowanie zębów – usuwanie osadu nazębnego, fluoryzacja, wypełnianie ubytków próchnicowych materiałami utwardzalnymi, a w przypadku znacznego uszkodzenia bądź całkowitego zniszczenia zębów możemy zaproponować usługi protetyczne.

 • Wybielanie zębów szybki sposób na śnieżnobiały uśmiech

  W ramach zabiegów stomatologii estetycznej przywracających piękny, śnieżnobiały i swobodny uśmiech gabinety stomatologiczne Uni-Med w Szczecinie wykonują profesjonalne wybielanie  zębów za pomocą specjalnej lampy do wybielania. Dzięki nadzorowi doświadczonych stomatologów możliwe jest zastosowane żelu o dużo wyższym stężeniu i znacznie skuteczniejszym działaniu niż w domu.

  Zabieg ten wykorzystujący technologię zimnego światła trwa około godziny, polegający na nałożeniu specjalnego żelu wybielającego na zęby, a następnie naświetleniu go silnym strumieniem światła, jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta i przynosi niezwykle szybkie efekty. Zaleca się go osobom pragnącym rozjaśnić sobie zęby ze względów estetycznych lub chcącym usunąć nieestetyczne przebarwienia na zębach.