Profilaktyka stomatologiczna

Przegląd i zapobieganie chorobom uzębienia

Podstawowym zadaniem profilaktyki stomatologicznej jest przegląd stanu uzębienia   oraz  zapobieganie najczęściej spotykanym chorobom zębów i jamy ustnej.  W naszych gabinetach oferujemy zabiegi w zakresie profilaktyki dentystycznej, na które składają się:

 • regularne wizyty kontrolne - co 6 miesięcy
 • usuwanie kamienia nazębnego - skaling
 • usuwanie osadu nazębnego - piaskowanie zębów
 • fluoryzacja

Skaling i piaskowanie

Pierwszym etapem kompleksowego leczenia w gabinecie stomatologicznym powinno być usunięcie kamienia nazębnego- za pomocą mikrodrgań końcówki ultradźwiękowej oraz usunięcie  płytki nazębnej, osadu i przebarwień w trakcie zabiegu zwanego piaskowaniem.

Płytka nazębna tworzy się nieustannie na powierzchni zębów, łatwo  też zatrzymuje przebarwienia oraz prowadzi  do chorób dziąseł. Kamień nazębny jest to płytka, która uległa zmineralizowaniu. Prawidłowa higiena jamy ustnej to regularne usuwanie resztek pokarmowych i bakterii z powierzchni zębów, a tym samym zwalczanie płytki nazębnej. Można to zrobić przy użyciu szczoteczki, pasty do zębów, nici dentystycznych, czy płukanek do jamy ustnej. Kamień jest natomiast znacznie twardszy niż płytka,  w związku z czym nie ma możliwości usunięcia go za pomocą powyższych metod. Można go usunąć jedynie podczas profesjonalnego zabiegu wykonywanego w gabinecie stomatologicznym - skalingu zębów.

Kamień nazębny oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej stanowią przyczynę zapalenia dziąseł i przyzębia, czego efektem może być krwawienie dziąseł, ich rozpulchnienie oraz przykry zapach z ust. Takie zaniedbania mogą prowadzić również do paradontozy- choroby, która nieleczona powoduje rozchwianie zębów i konieczność ich usunięcia.

Różnica między skalingiem a piaskowaniem

Skaling jest metodą oczyszczania zębów z płytki nazębnej i kamienia. Wykonujemy go za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. skalera ultradźwiękowego. Głowica urządzenia przykładana jest do zęba, co powoduje rozbicie kamienia, który następnie zostaje wypłukany przez wodę. Za pomocą skalingu pozbywamy się ciemniejszych przebarwień, np. z kawy, herbaty, papierosów, uzyskując efekt jaśniejszego i zdrowszego uśmiechu. Zabieg ten uważany jest przez większość pacjentów za bezbolesny, jednakże może się pojawić uczucie dyskomfortu. Jest to uzależnione od indywidualnej wrażliwości na ból.

Piaskowanie to zabieg wykonywany za pomocą specjalnej stomatologicznej piaskarki, która pod ciśnieniem wytryskuje na zęby mieszaninę drobnego piaseczku i wody. W ten sposób usuwa się osad i przebarwienia powierzchniowe zębów.

Zalecenia po zabiegu oczyszczania zębów:

 • przez dwie godziny po oczyszczaniu zębów należy powstrzymać się od jedzenia i picia
 • do końca dnia nie powinno się spożywać barwiących napojów oraz pokarmów, np. soku z czarnej porzeczki, czerwonego wina, kawy, herbaty, buraczków itp. oraz nie wolno palić papierosów

Jak często?

Częstotliwość usuwania kamienia nazębnego uzależniona jest od szybkości jego powstawania. Najczęściej zaleca się usuwanie kamienia co pół roku, jednakże u osób spożywających duże ilości kawy, herbaty, czerwonego wina, czy też palące papierosy może wystąpić konieczność wykonania skalingu częściej, np. co 3 miesiące. Są też osoby, u których kamień nazębny osadza się znacznie wolniej, wówczas zabieg ten może być wykonywany raz na rok lub rzadziej. Tendencja do powstawania kamienia nazębnego ma charakter indywidualny. Znaczny wpływ na to mają nawyki żywieniowe oraz skład śliny. Najlepszym rozwiązaniem są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, podczas których stomatolog zadecyduje o konieczności wykonania skalingu oraz piaskowania.

 • Korony porcelanowe estetyczne uzupełnienie braków w uzębieniu

  Podstawowym zadaniem protetyki stomatologicznej jest rekonstrukcja ubytków w zębach i przywracanie estetycznego wyglądu uzębienia. Jednym z najczęściej stosowanych technik protetycznych w przypadku znacznego uszkodzenia zęba jest wstawienie korony porcelanowej, którą osadza się przygotowanym już zdrowym zębie, lub na zrośniętym z kością szczęki implancie.

  Gabinety stomatologiczne Uni-Med Szczecin w ramach świadczonych usług protetycznych wykonują estetyczne i trwałe korony porcelanowe, które cechują się wysoką jakością wykonania i powinny starczyć Państwu na długie lata. Ze względu na brak jakichkolwiek części metalowych wyglądają tak samo jak zęby naturalne, co w zasadniczy sposób wpływa na estetykę uśmiechu.

 • Korekta kształtu zębów przy użyciu licówek

  Jednym ze sposobów na piękny i olśniewający uśmiech, jakie znajdą Państwo w ofercie gabinetów stomatologicznych Uni-Med w Szczecinie jest korekta kształtu uzębienia przy pomocy licówek. Będące  w naszej ofercie licówki to cienkie płatki wykonane z porcelany lub materiałów kompozytowych, które służą do pokrycia przedniej części zębów. Mocuje się je na licowej stronie zębów.

  Zastosowanie licówek pozwala na korektę zniekształceń uzębienia i umożliwia pozbycie się przebarwień poszczególnych zębów, czy też szpar pomiędzy zębami. Dzięki doskonałej imitacji zębów naturalnych pozwalają one uzyskać piękny, naturalny uśmiech. W przypadku zaś znacznych uszkodzeń zębów, bądź też ich całkowitego zniszczenia proponujemy skorzystanie z Naszej oferty zabiegów w zakresie protetyki stomatologicznej.

 • Rekonstrukcja uzębienia u protetyka w Szczecinie

  W gabinetach stomatologicznych Uni-Med znajdą Państwo usługi w zakresie protetyki stomatologicznej u naszego doświadczonego specjalisty protetyka. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i uzyskanej specjalizacji w dziedzinie protetyki stomatologicznej dr n. med. Marta Gałęska jest w stanie zaproponować optymalny wybór dostępnej techniki protetycznej, dostosowanej zarówno do potrzeb Pacjenta jak i jego zamożności.

  W celu rekonstrukcji uzębienia i przywrócenia prawidłowych funkcji narządu zgryzu, a także pięknego i estetycznego uśmiechu oferujemy szeroki wybór dostępnych technik w dziedzinie protetyki stomatologicznej, w tym między innymi: protezy stałe, przytwierdzone do naturalnych korzeni zębów lub implantów, protezy ruchome wyjmowane przez Pacjenta, korony porcelanowe i ceramiczne (cyrkonowe), mosty protetyczne.

 • Całkowicie bezbolesne leczenie zębów w Szczecinie

  W gabinetach dentystycznych Uni-Med oferujemy całkowicie bezbolesne dla Pacjenta leczenie zębów z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Podczas wykonywanych przez Nas zabiegów stomatologicznych stosujemy najnowocześniejsze metody leczenia oraz najwyższej jakości narzędzia i materiały dentystyczne, oraz specjalistyczne urządzenia diagnostyczne.

  Oprócz specjalistycznego leczenia kanałowego oferujemy także zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej, takie jak skaling – usuwane kamienia nazębnego, piaskowanie zębów – usuwanie osadu nazębnego, fluoryzacja, wypełnianie ubytków próchnicowych materiałami utwardzalnymi, a w przypadku znacznego uszkodzenia bądź całkowitego zniszczenia zębów możemy zaproponować usługi protetyczne.

 • Wybielanie zębów szybki sposób na śnieżnobiały uśmiech

  W ramach zabiegów stomatologii estetycznej przywracających piękny, śnieżnobiały i swobodny uśmiech gabinety stomatologiczne Uni-Med w Szczecinie wykonują profesjonalne wybielanie  zębów za pomocą specjalnej lampy do wybielania. Dzięki nadzorowi doświadczonych stomatologów możliwe jest zastosowane żelu o dużo wyższym stężeniu i znacznie skuteczniejszym działaniu niż w domu.

  Zabieg ten wykorzystujący technologię zimnego światła trwa około godziny, polegający na nałożeniu specjalnego żelu wybielającego na zęby, a następnie naświetleniu go silnym strumieniem światła, jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta i przynosi niezwykle szybkie efekty. Zaleca się go osobom pragnącym rozjaśnić sobie zęby ze względów estetycznych lub chcącym usunąć nieestetyczne przebarwienia na zębach.