Choroby prostaty
Diagnostyka i leczenie chorób prostaty
Prostata (stercz lub gruczoł krokowy) to gruczoł występujący tylko u mężczyzn. Spełnia ważną funkcję w męskim życiu płciowym, gdyż jego zadaniem jest produkcja większości składników nasienia. Najczęściej spotykaną chorobą prostaty jest jej łagodny rozrost (BPH). Dolegliwość ta dotyka ponad połowy mężczyzn powyżej 60 roku życia i polega na rozroście komórek gruczołowych prostaty, które powodują ucisk na cewkę moczową, co skutkuje problemami z oddawaniem moczu. Rzadziej w prostacie rozwija się nowotwór złośliwy, którego rozrost jest jednak bardzo powolny.
Najczęstsze objawy gruczolaka stercza (BPH):
- zwiększona częstość oddawani moczu
- konieczność przerywania snu celem oddania moczu (nokturia)
- uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu
- nagła konieczność oddania moczu
- wydłużenie czasu oddawania moczu
- przerywany strumień moczu
- osłabiony strumień moczu
- brak możliwości oddania moczu
Diagnostyka łagodnego rozrostu stercza
Diagnostyka łagodnego rozrostu stercza powinna być rutynowo wykonywana o każdego mężczyzny po 45 roku życia. Bardzo ważnym narzędziem w diagnostyce BPH jest badanie palcem przez odbytnicę. Jest to szybka i bezpieczna metoda pozwalająca na ocenę wielkości, konsystencję gruczołu krokowego oraz wykrycie nieprawidłowości w jego budowie np. guz. Innym badaniem jest ocena stężenia PSA czyli swoistego antygenu sterczowego. Nieprawidłowy wynik PSA może wskazywać na inne choroby stercza takie jak stan zapalny, rak. Również badanie USG układu moczowego rutynowo wykonuje się u chorych z BPH. Służy ona do oceny górnych dróg moczowych oraz pęcherza moczowego, pozwala na ocenę objętości stercza.
Leczenie dolegliwości prostaty
W przypadku niewielkiego i umiarkowanego stopnia nasilenia dolegliwości stosuje się farmakoterapię. W przypadku znacznego nasilenia dolegliwości lub w przypadku braku skuteczności leczenia zachowawczego stosujemy leczenie zabiegowe. Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. Do czynników ryzyka raka stercza należą.
Czynniki ryzyka raka stercza:
- wiek, u wszystkich mężczyzn powyżej 55 roku życia występuje jego zwiększone ryzyko
- dziedziczność
- czynniki etniczne
Badania diagnostyczne i leczenie raka prostaty
Badanie palcem stercza przez odbytnice i badanie PSA to podstawowe narzędzia diagnostyczne. Do rozszerzonego pakietu badań należą USG przezodbytnicza i biopsja stercza. Biopsja stercza polega na pobraniu małych kawałków tkanki, które są przekazywane do analizy mikroskopowej. Badanie wykonuje się przezodbytniczo pod kontrolą USG. Pozwala ona potwierdzenie nowotworu i ocenę jego złośliwości histologicznej. Kwalifikacja do danego sposobu leczenie raka stercza zależy od stopnia zaawansowania raka stercza. W przypadku choroby ograniczonej do narządu stosujemy metody radykalne czyli leczenie operacyjne, głównie laparoskopowe oraz radioterapię. W przypadku choroby miejscowo zaawansowanej lub przerzutowej stosuje się radioterapię w połączeniu z hormonoterapią lub wyłącznie hormonoterapię.
Objawy świadczące o chorobach prostaty:
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu
- gwałtowne parcia na mocz
- osłabiony strumień moczu
- przerywany strumień moczu
- częste oddawanie moczu
- oddawanie moczu w nocy
- zaleganie moczu w pęcherzu
- ból w trakcie mikcji
- trudność w rozpoczęciu mikcji
- wykapywanie moczu po zakończeniu mikcji
- zatrzymanie moczu.
W naszej ofercie:
- konsultacje i porady specjalistyczne w zakresie chorób prostaty
- badanie USG przezbrzuszne i przezodbytnicze stercza
- wybór metody leczenia i dokonanie niezbędnych zabiegów medycznych