Leczenie kanałowe
Ratunek dla zęba
Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest metodą leczenia zębów dotkniętych nieodwracalnym zapaleniem miazgi , tzn. nerwu oraz naczyń krwionośnych występujących w jego wnętrzu. Za najczęstszą przyczynę występowania chorób miazgi odpowiedzialne są bakterie, które przedostają się do komory zęba poprzez np. szczelinę między wypełnieniem a zębem lub głęboki ubytek próchnicowy. Miazga, która została zaatakowana przez bakterie obumiera. Drobnoustroje mogą wędrować poza wierzchołek zęba, powodując w ten sposób stan zapalny kości dookoła korzenia. Mogą także przenikać do okolicznych, drobnych naczyń krwionośnych a stamtąd krążyć w krwioobiegu całego organizmu. Taka sytuacja wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ jest ona niebezpieczna dla zęba i ma niekorzystny wpływ na np. serce oraz inne narządy.
Leczenie kanałowe krok po kroku:
- Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz stomatolog, na podstawie zdjęcia rentgenowskiego ocenia m.in. ilość korzeni, ich kształt oraz szerokość kanałów wewnątrz każdego korzenia.
- W przypadku, gdy miazga zęba jest w stanie zapalnym, ale jeszcze nie nastąpiło jej obumarcie, lekarz podaje znieczulenie. Znieczulenie natomiast nie jest potrzebne, w momencie, gdy ząb jest już martwy lub doszło do rozwinięcia się zgorzeli.
- Stomatolog przystępuje do zatrucia zęba. W tym celu umieszcza w komorze zęba materiał, który ma zadanie umartwić wciąż żywą miazgę zęba. Pacjent w celu dalszego leczenia powinien zgłosić się do gabinetu po 7-14 dniach.
- Po upływie wyznaczonego okresu, lekarz opracowuje kanał lub kanały korzeniowe. Przy pomocy specjalnych narzędzi usuwa miazgę z kanałów, jednocześnie je poszerzając.
- Po dokładnym oczyszczeniu i odkażeniu kanały korzeni zostają szczelnie wypełnione specjalnymi materiałami. Zapewnia to szczelną barierę oraz niezawodną ochronę przed ponownym przeniknięciem bakterii.
Do ostatniego etapu leczenia należy trwała odbudowa zęba. Przeleczony ząb wypełnia się materiałami kosmetycznymi, jednakże często niezbędna jest odbudowa całkowita za pomocą sztyftów umieszczanych w kanale korzeniowym i korony protetycznej.
Leczenie kanałowe jest w pełni bezbolesne, z uwagi na fakt, że jest wykonywane w znieczuleniu. Czas jego trwania jest uwarunkowany min. budową korzeni, a także tym którego zęba dotyczy leczenie.